Mennais Essai sur l´indifférence m.fl. 1825 6 vol

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TEOLOGI (6). LA MENNAIS, F. de. Essai sur l´indifférence en matière de religion. I-IV. Paris 1825, 1823. Olika upplagor., MENNAIS, F. de la. Défense de l´essai sur l´indifférence en matière de religion. 2:a uppl. Paris 1821.,
LA MENNAIS, F. de. Des progrès de la revolution... Paris 1829.
8vo. Samtida skinnband, rikt guldornerade ryggar med röda och gröna titelfält.

Proveniens: Hjalmar Sundén (1908-93), Sveriges första professor i religionspsykologi i Uppsala.

Nötta band, ryggar med några skador, någon bläckanteckning på ett eftersättsbladet

415428

2016-10-26