Sengustaviansk snurrstol
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNURRFÅTÖLJ, sengustaviansk, 1700/1800-tal, baljmodell, ben med skurna kannelyrer, stoppad dyna, senare textil klädsel och bemålning, sitthöjd ca 44, bredd 60 cm
Snurrmekanismen kärvar, renoverad, kompletterad, bruks och åldersrelaterat slitage.
415580
2016-10-26