Sengustaviansk snurrstol

Sengustaviansk snurrstol
Sengustaviansk snurrstol
Sengustaviansk snurrstol
Sengustaviansk snurrstol
Sengustaviansk snurrstol
Sengustaviansk snurrstol

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SNURRFÅTÖLJ, sengustaviansk, 1700/1800-tal, baljmodell, ben med skurna kannelyrer, stoppad dyna, senare textil klädsel och bemålning, sitthöjd ca 44, bredd 60 cm

Snurrmekanismen kärvar, renoverad, kompletterad, bruks och åldersrelaterat slitage.

415580

2016-10-26