Sengustavianskt skrivbord med uppsats

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

SKRIVBORD med UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, brännförgyllda mässingsbeslag, rak form, längsgående uppsats med jalusi, lådor, tre lönnfack och skåp, lådförstycken och sarger, bord med tre lådor, nedåt avsmalnande ben med kannelyrer och fothylsor, dekor av brickor och lunetter, höjd 143, 167 x 92 cm

LITTERATUR: Bo Vahlne, red.: Möbelhistoria på Gripsholm, Stockholm 1987, sidan 166ff jämför Fredric August Ecksteins mästarstycke 1794
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1144 jämför Anders Juhlins mästarstycke 1791

Smärre skador, fanérlagningar och kompletteringar, beslagskompletteringar, delvis senare lås. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen

415797

2016-10-27