Armlänstolar gustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARMLÄNSTOLAR, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten varav en signerad (EÖM: Erik Öhrmark stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), träskuren dekor, kannelerade ben, bemålade i vitt med förgyllda detaljer, klädsel i broderat sidentyg, sitthöjd ca 42 cm
Senare klädsel, lagningar, hörnförstärkningar, senare bemålade
415829
2016-10-27