Armlänstolar gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

8 200 SEK

Arviointi

10 000 SEK

Kuvaus

ARMLÄNSTOLAR, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten varav en signerad (EÖM: Erik Öhrmark stolmakare i Stockholm 1777-1813/16), träskuren dekor, kannelerade ben, bemålade i vitt med förgyllda detaljer, klädsel i broderat sidentyg, sitthöjd ca 42 cm

Kuntoraportti

Senare klädsel, lagningar, hörnförstärkningar, senare bemålade

415829

Päivämäärä:

2016-10-27