Ljusstake

Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LJUSSTAKE, "Tuppstake", för 3 ljus, smide, märkt Sweden, höjd ca 55, längd 42 cm

HISTORIK: Den s.k. Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona

Slitage

415963

2016-10-28