Ljusstake
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, "Tuppstake", för 3 ljus, smide, märkt Sweden, höjd ca 55, längd 42 cm
HISTORIK: Den s.k. Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona
Slitage
415963
2016-10-28