"Trafalgar chairs" Karl Johan

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOLAR, 6 st, s.k. Trafalgar chairs, Karl-Johan, 1820/30-tal, provinsarbeten, bonad björk, rottingsitsar, svärtade trapetser, sabelsvängda ben, sitthöjd ca 45 cm

Utförselförbud / Not allowed for export

Historik: Den aktuella stolsmodellen ritades för mässen i Lord Nelsons skepp Victory år 1805 och fick sitt namn efter det berömda sjöslaget vid Trafalgar samma år. Efter att stolsmodellen år 1808 publicerats i The London Chair-Makers and Carvers Book of Prices Supplement ökade dess populäritet och spred sig så småningom till Sverige. En passande jämförelse kan göras med de stolar av liknande modell som inhandlades av möbelhandlare Wiberg vid inredningen av matsalen på Rosendals slott år 1826.

Litteratur: Laine, Christian (red.), Rosendals slott, Stockholm, 2003, Jämför med avbildad stol på sid 226"Trafalgar chairs" Karl Johan
Skador: Skador och slitage förekommer

416310

2016-10-29