Trädgårdssoffa efter förlaga av K F Schinkel

Såld för:

76 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, Berlin, 1800-talets andra hälft, efter förlaga av Karl Friedrich Schinkel, bemålat gjutjärn, sits i bemålat trä, genombruten dekor av sfinxer, amoriner, växtornamentik och palmetter, längd 195 cm

HISTORIK: Karl Friedrich Schinkel (1781-1841) är preussaren som kom att forma den tyska klassicismen. Som arkitekt, mönsterritare, möbeldesigner, stadsplanerare och målare verkade han i Berlin under 1800-talets första årtionden och satte sin prägel - den preussiska klassicismen - på staden Berlins arkitektoniska och estetiska utformning. Som ledande arkitekt i kunglig preussisk tjänst ritade han några av Berlins mest kända byggnader, museibyggnaden Altes Museum (1825-28, som sedan 1999 finns upptagen på UNESCO:s världsarvslista), Neue Wache (1816-18, som vakthus för de preussiska kungligheterna) och Schauspielhaus (1818, ursprungligen uppförd som teater men idag Berlins Konserthus). Schinkel som under unga år skolades som målare, ska ha valt att lägga penslarna åt sidan efter att ha sett Caspar David Friedrichs romantiska oljemålning " Vandraren över dimhavet" 1819, han insåg då att han aldrig skulle kunna åstadkomma den typ av måleri Friedrich excellerade i. Arbeten i gjutjärn kom istället - utöver stadsplanerande och arkitektur - att bli Schinkels signum. Han bejakade gjutjärnet som ett nytt konstnärligt material, flexibelt och med en air av modernitet, men också genom dess betydelse för landets industri och vad det gav i form av nationella övertoner, järnindustrin växte sig stark och användandet uppmuntrades. Just denna modell av trädgårdssoffa ritade Schinkel för de kejserliga slottsparkerna i Berlin och Potsdam. Sofforna gjöts av Königliche Eisengeisserei ca 1824/26.
LITTERATUR: Jämför med en snarlik soffa i design av Schinkel i Anna Lena Einarson "Trädgårdens möbler", Byggförlaget 2002, s. 20, "Gjutjärn" av Barbro Hovstadius, Karl Johanstidens konst, Signums Svenska Konsthistoria, Signum i Lund AB 1999, s. 345-347 . Red. John Zukowsky "Karl Friedrich Schinkel 1781 - 1841: the drama of architecture"

Renoverad, skador, lagningar, dekorknopp saknas

416531

2016-10-29