Förordningar, plakat 1664-1789 ca 500 st

Klubbat för:

3 200 SEK

3 000 SEK

KUNGÖRELSER FÖRORDNINGAR (500 st). 1664-1789.
Bl.a. Ordningh och stadga, om skogarne i rijket, 1664, stadga öfwer alla executioner i gemeen, 1669, Stadga och förordning, innehållandes någre mål til widlyfftigheters afkortande och lindring, 1695, Allmogens besvär, 1680, Riksdagsbeslut, Lotswärket i riket, 1752, Ordning för the indelte regementerne til häst och fot, 1752, Brännewins brännande 1756, Spanska får och asiatiska getters utförsel, 1756, Bön under pågående krig, 1789 m.fl.

Några tagna ur band, flertalet oskurna. Dubbletter.
(1664-1700 är 111 stycken)

Något nötta, sidnumrering i hörnen, veck i marginalerna, några småskador och lagningar.

416662

2016-10-30