Kungörelser plakat 32 st 1600-tal

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KUNGÖRELSER FÖRORDNINGAR. (32 st). 1669-91.
Bl.a. om skråväsendet 1669, Förmyndare ordningh 1669, Tobakshandeln, 1670, handels-ordinantie 1673, Placat angående.. reesor aff krijgsfolck, 1677, Placat om fyra allmenne solenne tacksägelse-fast och bönedagar, Linköping 1681, dueller och slagsmål,

Tagna ur band, någon dubblett. I pärm.

Varierande skick, vissa fläckar och småskador, några med anteckningar.

416680

2016-10-30