Förordningar mm 1600-1700-tal 17 st ekonomi

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FÖRORDNINGAR, PÅBUD OM EKONOMI (17 st). Ca 1631-1718.
4to (ca 300x470 mm, men varierande och även mindre). Om ekonomi, under kungarna / drottningarna Gustav II Adolf, Kristina, Hedvig Eleonora, Karl XI, Karl XII och Fredrik.
Bl.a. bankväsendet 1659, växling på krogar 1666, om ostämplade kopparplåtar 1718, om att utföra guld- silf- eller kopparmynt, 1718, banksedlar 1665, 1 på tyska 1606.

Vissa fläckar, 1 itu, några skador.

416690

2016-10-30