Förordningar mm 1600-1700-tal 17 st ekonomi
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÖRORDNINGAR, PÅBUD OM EKONOMI (17 st). Ca 1631-1718.
4to (ca 300x470 mm, men varierande och även mindre). Om ekonomi, under kungarna / drottningarna Gustav II Adolf, Kristina, Hedvig Eleonora, Karl XI, Karl XII och Fredrik.
Bl.a. bankväsendet 1659, växling på krogar 1666, om ostämplade kopparplåtar 1718, om att utföra guld- silf- eller kopparmynt, 1718, banksedlar 1665, 1 på tyska 1606.
Vissa fläckar, 1 itu, några skador.
416690
2016-10-30