Matskedar 6 st silver 1700-tal
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATSKEDAR, 6 st., silver, två med slätt skaft och mittås, en av Stephan Halling, Örebro 1790 och en av Peter Biörkman, verksam i Karlskrona 1718-53, fyra med fiolskaft, två av Stephan Halling, Örebro 1775 resp. 1783, en av Anders Schotte, Uddevalla 1786 och en av Pehr Zethelius, Stockholm 1781, total vikt ca 312 g
Slitage, graverade initialer
416755
2016-11-13