Skärgårdsliv i gången tid med signerad teckning
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVENSSON, ROLAND. Skärgårdsliv i gången tid. Stockholm 1961.
4:o. Med 4 lösa signerade färglitografier, provtryck, 1 dedicerad, och andra illustrationer av författaren. Dedicerad till Hjalmar Bjergestad med tuschteckning på försättsbladet. Omslag.
Välbevarat brunt skinnband, rygg med blindpressad titel och författarnamn i guld, övre guldsnitt, i övrigt oskuren.
Skinnskodd pappbandkassett.
Omslaget något nött och missfärgat
416763
2016-10-30