Kungörelser riksdagsbeslut mm 1600-tal ca 100 st

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KUNGÖRELSER, STADGAR, RIKSDAGSBESLUT MM. (ca 100 st). Mest 1600-tal, några tidigt 1700-tal.

Bl.a. Ordinantie, huruledes köphandelen... drifwas skal, Uppsala 1617, Riksdagsbeslut, Stockholm 1622, 1625,m Tullordning, 1636, stadga om adelige samquämber..., och klädedräckter, 1644, stadga om skogarne i rijket, 1647, Succesionsbeslut 1649, 1650 års arvförening, Riksdagsbeslut, Göteborg, 1660, stadga för fohrmän, bååth- och skutefarder, 1662, dueller 1662, privilegier giffne handtwerckshuusen, 1668, Rusthåll och boställen 1716, Reglemente 1713, Relation om segern i Helsingborg 1710, Karl XII:s... smörjelse-act 1697, om öfwerwåld och röfwerij 1697, Karl XI:s begravning 1697, (Dijkman, P.), Swea Karl och Götha vthi fält och bardag, (1705-09), Resolutioner under Erik Dahlbergs tid som generalguvenör i Livland, 1698 m.fl.

Flertalet tagna ur band, några oskurna. Dubbletter.

I 3 pärmar.

Varierande skick, vissa fläckar och några med skador, några nära skurna med viss text förlust, samtliga numrerade i hörn, några få med stämplar, men även gallringsanteckningar.

416939

2016-10-31