Institutiones arithmeticae 1683

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MATEMATIK. AGRELIO, NICOLAO P. (AGRELIUS, NICOLAUS P.). Institutiones arithmeticae: Eller kort Underwijssning Om The förnämste och högnödigste Regler, Exempel Italienske Practiqver och Compendier, som i daglig Räckning mäst brukelige äre:... 3:e uppl. Stockholm, H. Keyser, 1683.
Liten 8:o. (2), 479, (1) s.
Senare blått klotband.

Collijn sid. 7 anger 5 onumrerade sidor i början. Första upplagan trycktes i Stockholm 1655.

Nött band, några småskador, namnteckning på titelblad, namnstämpel, text med några småfläckar. Skuren.

417063

2016-10-31