Väggpendyl empire Dahlström
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Dahlström Stockholm (Israel D., verksam 1792-1829), träskuret fodral med inslag av blyornament, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med genombruten växtornamentik och örn, parställda sittande fauner med sköldar på konsol med kymation och godronnerat avslut, urtavla med arabiska siffror, halvslag samt timrepetition, 89x53 cm
Lagningar, dekorskador
417078
2016-10-29