Väggpendyl empire Dahlström

Väggpendyl empire Dahlström
Väggpendyl empire Dahlström
Väggpendyl empire Dahlström
Väggpendyl empire Dahlström
Väggpendyl empire Dahlström
Väggpendyl empire Dahlström
Väggpendyl empire Dahlström
Väggpendyl empire Dahlström

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Dahlström Stockholm (Israel D., verksam 1792-1829), träskuret fodral med inslag av blyornament, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med genombruten växtornamentik och örn, parställda sittande fauner med sköldar på konsol med kymation och godronnerat avslut, urtavla med arabiska siffror, halvslag samt timrepetition, 89x53 cm

Lagningar, dekorskador

417078

2016-10-29