Assietter Royal Copenhagaen Flora Danica

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

DEN KONGELIGE PORCELAINSFABRIK, assietter, 5 st., "Flora Danica", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-talets början, porslin, modellnummer 3551, polykromt bemålad dekor av olika växter ur den danska floran, förgyllda kantränder, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3551, diameter 17 cm

Ett fat med sprickor medföljer

417111

2016-10-31