Spegel, av Eric Wahlberg

Spegel, av Eric Wahlberg
Spegel, av Eric Wahlberg
Spegel, av Eric Wahlberg
Spegel, av Eric Wahlberg
Spegel, av Eric Wahlberg
Spegel, av Eric Wahlberg
Spegel, av Eric Wahlberg
Spegel, av Eric Wahlberg

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, (Eric Wahlberg, spegelmakare i Stockholm ca 1760-1811), otydlig stämpel EW, Stockholms hallstämpel 1799?, förgylld med polerat guld och slagmetall, träskuren dekor, överstycke med medaljong, kvicksilverfolierat glas, ca 177x80 cm

Senare bemålning och eventuellt senare medaljong, smärre skador, spegelglas med tuschrester

417178

2016-10-29