Spegel, av Eric Wahlberg
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, (Eric Wahlberg, spegelmakare i Stockholm ca 1760-1811), otydlig stämpel EW, Stockholms hallstämpel 1799?, förgylld med polerat guld och slagmetall, träskuren dekor, överstycke med medaljong, kvicksilverfolierat glas, ca 177x80 cm
Senare bemålning och eventuellt senare medaljong, smärre skador, spegelglas med tuschrester
417178
2016-10-29