Bägare silver 1700-tal

Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BÄGARE, 2 st., silver, en av Conrad Heitmüller, Nyköping 1764, en av Daniel Elfbom, Gävle 1799, räfflad fotring, invändigt förgyllda, graverad dekor, höjd 8,2 resp. 8,5 cm, vikt 44 resp. 41 g

Den senare med bucklor på liv och mynningskant

417533

2016-11-14