Soffa sengustaviansk-stil
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFA, 18/1900-tal, sengustaviansk-stil, Ephraim Ståhls art, träskuren dekor och pastellage, förgylld och bemålad, armlänen med skulpterade gripar, sarger med växtornamentik och fleuroner, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, längd 196 cm
Slitage, dekorskador och lagningar, kompletterad och omarbetad
417553
2016-11-11