Soffa sengustaviansk-stil

Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil
Soffa sengustaviansk-stil

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SOFFA, 18/1900-tal, sengustaviansk-stil, Ephraim Ståhls art, träskuren dekor och pastellage, förgylld och bemålad, armlänen med skulpterade gripar, sarger med växtornamentik och fleuroner, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, längd 196 cm

Slitage, dekorskador och lagningar, kompletterad och omarbetad

417553

2016-11-11