Vladimir Velickovic Hommage aux Prix Nobel

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VLADIMIR VELICKOVIC (Frankrike, född 1935): "Experience Rat fig 3" (Hommage aux Prix Nobel), signerad och numrerad 19/200, 1975, etsning, bladstorlek 63x90 cm

HISTORIK:
Vladimir Velickovic (född 1935 i Belgrad), började måla som mycket ung och ställde ut redan 1951.
Velickovic beskrivs gärna som surrealist eller som fantastisk realist. Dessa drag i hans tidiga konst får dock inte överdrivas och det är uppenbart att renässansmålare som Michelangelo och Leonardo da Vinci spelade minst lika stor roll för hans bildkonstruktion som modernisterna, då främst surrealisterna.

Oramad, smärre hanteringsveck

417560

2016-11-02