Fåtölj Josef Frank 336

Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336
Fåtölj Josef Frank 336

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JOSEF FRANK, fåtölj "336", Firma Svenskt Tenn, modell formgiven 1934, exemplaret sannolikt tillverkat under 1930-talet, klädd i textil, dunstoppad sittplymå, kulformade fötter i trä

Kraftigt slitage, ytsmuts och skador, senare klädsel, nackkudde saknas

417687

2016-11-08