Paul Larsson Palm oljemålning

Paul Larsson Palm oljemålning
Paul Larsson Palm oljemålning
Paul Larsson Palm oljemålning
Paul Larsson Palm oljemålning

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PAUL LARSSON PALM (1876-1899) tillskriven, Utsigt över Edöfjärden från Svartsö osignerad, olja, duk på papp-pannå, 26x36 cm
Proveniens: konstnärens familj

Paul Larsson Palm föddes i Stockholm 1876. Under åren 1893-1898 studerade han vid Konstakademien. Han deltog även i Axel Tallbergs etsningskurs 1895-1896, där hans talang uppmärksammades av läraren som kallade honom "en begåfvad och intresserad elev". Den mycket lovande karriären avbröts dock i förtid. Paul Larsson Palm gick bort 1899, endast 22 år gammal. Hans verk är extremt sällsynta. I Nationalmuseums samlingar finns emellertid några av hans etsningar.

418132

2016-11-03