Svenska kartor 1800-tal

Svenska kartor 1800-tal
Svenska kartor 1800-tal
Svenska kartor 1800-tal
Svenska kartor 1800-tal

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSKA KARTOR 1800-TAL (20). STRÖM, CARL FREDRIK & MELLIN, GUSTAF HENRIK. Karta öfver landsvägarne uti Sverige och Norrige af C. F.Ström, med dertill hörande beskrifning af G. H. Mellin, samt tabeller öfver afståndet mellan städerne [=kassettitel]. Stockholm, hos Salmson& Ström, 1846/J. L. Brudin, 1856.
På linneväv i 32 sektioner uppfodrad litograferad karta (88 x 64 cm. Några lagningar i kanten med tejp.
Vägledningen (3:e rättade upplagan, 1856), 8:o. 15,5 x 10,5 cm. 119 s. Häftad, i litet nött tryckt omslag. I trasig litograferad originalkassett med måtten 16,5 x 12 cm.

Karta öfver trakten omkring Stockholm i IX blad. 1-9. Stockholm, (Bonniers)/Generalstabens Litografiska Anstalt, 1891.
På linneväv i 20 sektioner uppfodrade färglitograferade karor (62 x 56,5 cm). Nio stycken=alla.
Uppmätta 1844-49, första gången utgivna 1861. Många nya revisioner utkom fram till 1930-talet.

Med 9 andra lösa kartor samt ett sjökort, 1800- och 1900-tal.
Sammanlagt 20 kartor.

418147

2016-11-02