Damarbetsbord tillskrivet Carl Diedric Fick
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL DIEDRIC FICK (mästare i Stockholm 1776-1806) tillskrivet, damarbetsbord, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, lister och beslag av mässing, låda med fackinredning, avslutande fothylsor, höjd 75, 59 x 38 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför bild sidan 122
Smärre skador, spår av garnvindor, låskista samtida men ej ursprunglig. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen
418184
2016-11-04