Damarbetsbord tillskrivet Carl Diedric Fick

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CARL DIEDRIC FICK (mästare i Stockholm 1776-1806) tillskrivet, damarbetsbord, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, lister och beslag av mässing, låda med fackinredning, avslutande fothylsor, höjd 75, 59 x 38 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför bild sidan 122

Smärre skador, spår av garnvindor, låskista samtida men ej ursprunglig. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen

418184

2016-11-04