Fåtölj Ephraim Ståhl gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

EPHRAIM STÅHL, fåtölj, snarlik spanska fåtöljer, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad ES (Ephraim Ståhl, stolmakare Stockholm 1794-1810), etikettmärkt med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade, sitthöjd 40, rygghöjd 89 cm

LITTERATUR:

Senare bemålade, lagningar och förstärkningsjärn

418306

2016-11-04