Fåtölj Ephraim Ståhl gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EPHRAIM STÅHL, fåtölj, snarlik spanska fåtöljer, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad ES (Ephraim Ståhl, stolmakare Stockholm 1794-1810), etikettmärkt med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalande kannelerade ben, bemålade, sitthöjd 40, rygghöjd 89 cm
LITTERATUR:
Senare bemålade, lagningar och förstärkningsjärn
418306
2016-11-04