Brosch hängen dosa knappar silver

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BROSCH, HÄNGEN, 2 st., DOSA,10 OLIKA DELAR, bladformad brosch av silver med 1 sötvattenpärla, etui, två hängen av ametist resp. agat med metallfattning, rund förgylld dosa med ljusgrön guillocherad emalj, stämplad Birmingham 1910 och såld genom Mappin & Webb, diameter 4,3 cm, gåvoinskription, 10 silverföremål från 1800-talet med allmogeanknytning bl. a. med filigranarbete och glasstenar

Skador

418376

2016-11-20