Stolar sengustavianska tillskrivna Ephraim Ståhl
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
STOLAR, 8 st, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), träskurna och bemålade, dekor av hörnfleuroner, sarger med bandfläta, ben i form av pilkoger med kannelering, sitthöjd ca 43 cm
Slitage, senare bemålning, lagningar, försträkningar
418674
2016-11-05