Stolar sengustavianska tillskrivna Ephraim Ståhl

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

STOLAR, 8 st, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), träskurna och bemålade, dekor av hörnfleuroner, sarger med bandfläta, ben i form av pilkoger med kannelering, sitthöjd ca 43 cm

Slitage, senare bemålning, lagningar, försträkningar

418674

2016-11-05