Ushabti

Ushabti
Ushabti
Ushabti
Ushabti
Ushabti
Ushabti
Ushabti
Ushabti

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

USHABTI, Egypten, montage med 3 st, den i mitten sannolikt från Mellersta riket (2060-1795 f Kr) och de flankerande från Nya riket/sentid (1550-332 f Kr), de senare bär hieroglyfer, samtliga med blå/grönglaserad piplera, den mellersta bär dock bara spår efter glasyren, monterade på sockel av trä, höjd ca 15-10 cm

Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.

Jordfynd, den från Mellersta riket hårt vittrad samt med bortfall på ryggdelen, de två andra har mindre vittrade partier. Ushabtin i mitten har lossnat från monteringen.

418832

2016-11-06