Isis figurin

Isis figurin
Isis figurin
Isis figurin
Isis figurin
Isis figurin
Isis figurin
Isis figurin
Isis figurin

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ISIS LACTANS med Horusbarnet, Egypten, Nya riket/sentid (1550-332) brons, monterad på sockel av akrylglas, höjd (med sockel) ca 11 cm

Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.

Jordfynd, fragment, fotdelen saknas, brott på ena armen

418841

2016-11-06