Isis figurin
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ISIS LACTANS, Isis med Horusbarnet, Egypten, Nya riket sentid(1550-332 f Kr) två kvinnofigurer möjligen från antiken, fajans med rester av blå/grön glasyr, höjd ca 8-9 cm
Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.
Jordfynd, vittrad yta.
419041
2016-11-06