Stigbygelvas Peru

Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru
Stigbygelvas Peru

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STIGBYGELVAS, Moche kultur, Peru, ca 100-800 e Kr, lergods, höjd ca 20 cm

Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.

Nagg, slitage

419070

2016-11-06