Porträttvas Peru

Porträttvas Peru
Porträttvas Peru
Porträttvas Peru
Porträttvas Peru
Porträttvas Peru
Porträttvas Peru
Porträttvas Peru
Porträttvas Peru
Porträttvas Peru
Porträttvas Peru

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

PORTRÄTTVAS, Moche kultur, Peru ca 100-800 e Kr, höjd ca 15 cm

Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.

Jordfynd

419075

2016-11-06