Porträttvas Peru
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PORTRÄTTVAS, Moche kultur, Peru ca 100-800 e Kr, höjd ca 15 cm
Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.
Jordfynd
419075
2016-11-06