Sittande figur Ecuador

Sittande figur Ecuador
Sittande figur Ecuador
Sittande figur Ecuador
Sittande figur Ecuador
Sittande figur Ecuador
Sittande figur Ecuador
Sittande figur Ecuador
Sittande figur Ecuador

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SITTANDE FIGUR, Guangala, Ecuador, precolumbiansk, lergods, höjd ca 14 cm

Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.

Jordfynd, bitar borta

419076

2016-11-06