Figur Columbia
2016-11-06
419077
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
FIGUR, Quimbaya-kultur, Columbia, precolumbiansk, ca 100 00 e Kr, höjd ca 20 cm
Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.
Jordfynd, nagg