Figurer pre- columbiansk

Figurer pre- columbiansk
Figurer pre- columbiansk
Figurer pre- columbiansk
Figurer pre- columbiansk
Figurer pre- columbiansk
Figurer pre- columbiansk
Figurer pre- columbiansk
Figurer pre- columbiansk

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 000 SEK

FIGURER, 2 st., precolumbianska, lergods, monterade på träsocklar, höjd ca 10-13 cm

Proveniens: Detta föremål kommer från en samling med artefakter från Egypten och Sydamerika som under 1970-talet ihopbragtes av en SAS-anställd som under denna period var stationerad på olika platser i världen.

Jordfynd, bitar borta på den större figuren

419078

2016-11-06