Grekisk-tysk ordbok, 2 vol.
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
GREKISK-TYSK ORDBOK (2). SCHNEIDER, JOHANN GOTTLOB. Kritisches griechisch-deutsches Handwörterbuch beym Lesen der griechischen profanen Scribenten zu gebrauchen. Ausgearbeitet von Johann Gottlob Schneider, Professor zu Frankfurt an der Oder. I-II.
Züllichau/Jena und Leipzig, bey Friedrich Frommann, 1797-98.
8:o. 23 x 15,5 cm. VIII,847, (1), XXIV, 1158 s.
Litet nötta samtida skinnband med guldornerade ryggar och sprängda snitt. Några småfläckar. Carl Magn. Agrells namnteckning, daterad Wexiö d. 15 julii 1799, på de främre pärminsidorna.
En lexikografisk milstolpe med mycket trevlig proveniens.
Johann Gottlob Schneider (1750-1822) var tysk professor i döda språk. Hans "Kritisches..." anses lägga grunden för all vidare klassisk grekisk lexikografi. Carl Magnus Agrell (1764-1840) var svensk präst språkvetare med inriktning på semitiska språk, främst syriska, och åtnjöt stort anseende både inom och utom landet. 1794 blev han lektor i grekiska vid Växjö gymnasium.
419418
2016-11-11