Helmer Osslund Näsåker litografi
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HELMER OSSLUND (1866-1938): Ångermanälven vid Näsåker, signerad Fr. Näsåker Helmer Osslund, litografi på papper, 46,5x59 cm
Troligtvis utförd omkring 1919. Osslund upptäckte Näsåker så tidigt som 1903 och han blev sedan denna del av Ångermanälven invid Sollefteå trogen hela sitt liv. Nämforsen och den s-formade älvkröken återkommer ofta i hans bilder
419635
2016-11-08