Helmer Osslund Näsåker litografi

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HELMER OSSLUND (1866-1938): Ångermanälven vid Näsåker, signerad Fr. Näsåker Helmer Osslund, litografi på papper, 46,5x59 cm

Troligtvis utförd omkring 1919. Osslund upptäckte Näsåker så tidigt som 1903 och han blev sedan denna del av Ångermanälven invid Sollefteå trogen hela sitt liv. Nämforsen och den s-formade älvkröken återkommer ofta i hans bilder

419635

2016-11-08