Tillbaka till katalog
Ikea spegel 1700-talsserie
Klubbat för:
7 400 SEK
Estimate
5 000 SEK
Description
IKEA, "Meunier", spegel, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, förgylld, skuren dekor, fasetterat glas, krönt av urna med festonger, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Meunier BCI, ca 127x48 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål
Condition
Auktionsnummer:
419697
Date:
2016-11-08