Smörask porfyr 1800-talets första hälft

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SMÖRASK, Karl Johan, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, locket med vridna åsar, förgylld knopp i silver stämplad Carl Herdin (verksam i Falun 1820-1864/67), asken med fasetterade sidor, höjd ca 9,5 cm

Smärre nagg, lockets ena kant med nagg/mindre avslag

419760

2016-11-12