Carl Eldh Maja
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL ELDH (1873-1954): Maja, signerad och daterad C. J. Eldh. 1908, patinerad brons, höjd 12,5 cm
Gjutarmärkt Herman Bergman Fud
LITTERATUR: Karl Asplund: Carl Eldh, SAK publ. LI, Stockholm 1943, jämför text på sidorna 181-182, samt bild sidan 182
420147
2016-11-09