Carl Eldh Maja

Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja
Carl Eldh Maja

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CARL ELDH (1873-1954): Maja, signerad och daterad C. J. Eldh. 1908, patinerad brons, höjd 12,5 cm
Gjutarmärkt Herman Bergman Fud

LITTERATUR: Karl Asplund: Carl Eldh, SAK publ. LI, Stockholm 1943, jämför text på sidorna 181-182, samt bild sidan 182

420147

2016-11-09