Miró färglitografi

Miró färglitografi
Miró färglitografi

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOAN MIRO (1893-1983), Affiche pour Sala Gaspar, 1970, före text, numrerad 138/200, färglitografi, ca 75x55 cm
Affischen trycktes i en numrerad, monogramsignerad upplaga i 200 ex. utan text utöver den öppna upplagan med text. Möjligen är monogramsignaturen blekt på detta blad
LITTERATUR: Mourlot 686

Gulnad, färgerna blekta

420449

2016-11-12