Bankett gustaviansk av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), bankett, gustavianskt stockholmsarbete, otydligt signerad ES, med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, bemålad, sitthöjd 43 cm
Smärre slitage, infällda förstärkningar i sarger
420555
2016-11-12