Bankett gustaviansk av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), bankett, gustavianskt stockholmsarbete, otydligt signerad ES, med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, bemålad, sitthöjd 43 cm

Smärre slitage, infällda förstärkningar i sarger

420555

2016-11-12