Ljusstakar 1800-talets första hälft Moskva

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

LJUSSTAKAR, 2 st., snarlika, 1800-talets första hälft, Moskva, förgylld brons, fasettslipade stammar i glas, höjd 31-32 cm

LITTERATUR: Igor Sychev: Russian Bronze, Moskva 2003, sidan 190f jämför liknande ljusstakar

Smärre slitage och nagg, ena stammen med mindre spricka

420735

2016-11-13