Berta Wilhelmson oljemålning

Berta Wilhelmson oljemålning
Berta Wilhelmson oljemålning
Berta Wilhelmson oljemålning
Berta Wilhelmson oljemålning
Berta Wilhelmson oljemålning
Berta Wilhelmson oljemålning

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BERTA WILHELMSON (född Kerfstedt, 1869-1965): "I Zorns Atelien", signerad Berta Kerfstedt, olja på duk, ca 40x57 cm
HISTORIK: Berta Kerfstedt växte upp i Uppsala, där hennes far var rektor vid Fjellstedtska skolan. Under familjens återkommande sommarvistelser i prinsessan Eugenies sommarbostad Fridhem på Gotland träffade hon flera konstnärer och därmed väcktes tankarna på en framtid som konstnärinna. Berta vann 1894 som en av de tre första kvinnliga eleverna inträde i Konstnärsförbundets målarskola, där Anders Zorn, Carl Larsson, Richard Bergh och Robert Thegerström undervisade. Ett par somrar
målade hon dessutom hos Zorn i Mora. Från och med 1898 var hon elev på Valands målarskola i Göteborg, med Carl Wilhelmson som lärare. Tycke uppstod mellan läraren och hans elev och 1901 gifte sig Berta med Carl Wilhelmson. Främst har Berta Wilhelmson blivit känd för sitt miniatyrmåleri, en teknik som hon studerade hos Fanny Hjelm i Stockholm och i Paris under Gabrielle Debillemont-Chardons ledning. Berta blev en mycket efterfrågad miniatyrmålarinna och utförde bland annat
porträtt av flera medlemmar i den svenska kungafamiljen. Friare målningar från konstnärinnans tidiga karriär, som det nu aktuella verket, är mycket sällsynta.

420872

2016-11-12